מדעי כדור הארץ והסביבה

מדעי כדור הארץ והסביבה

להרשמה

מסלול לתואר שני (M.Sc) במחלקה לגאוגרפיה וסביבה

ראש התכנית: פרופ' ישי וינשטיין

המסלול למדעי כדה”א והסביבה הינו מסלול חדש, ייחודי, המכשיר סטודנטים למחקר בשלל תחומים הקשורים לסביבה הפיסית של כדור הארץ ולהשלכות פעילות האדם על כוכב הלכת הכחול.

בעיות סביבתיות הקשורות למדעי כדור הארץ עומדות כיום במרכז סדר היום הציבורי, ומהוות אחד מתחומי האינטרקציה העיקריים בין עולם המחקר לציבור הרחב ולקובעי מדיניות בארץ ובעולם. הדוגמאות כוללות: שינויי אקלים והשלכותיהם על חיי האדם והכלכלה העולמית, כולל עליית מפלס הים ומדבור, אסונות טבע כדוגמת רעידות אדמה, הוריקנים, צונאמי, אל-ניניו, וולקניזם, שטפונות, בצורות, סוגיות של מחצבים ואנרגיה, ים המלח ותעלת הימים, התפלת מי ים ועוד. כל אלה דורשים הרבה עבודה מחקרית, וממילא הכשרת דור חדש של חוקרים במוסדות האוניברסיטאיים.

לכל אלה נוספו גילויי הגז האחרונים לא הרחק מחופי ישראל, אשר העלו את הביקוש למומחים בתחומי המחקר השונים של מדעי כדור הארץ, גם אלה העוסקים בנושאים המסייעים לחיפוש והפקת אנרגיה מאובנת, וגם אלה החוקרים את ההשלכות הסביבתיות והסיכונים המעורבים בפעילות ההפקה והשינוע של הדלקים המאובנים.

המסלול החדש במדעי כדור הארץ והסביבה בא לענות על הצורך הזה. הלימודים יכללו הכשרות ויכולות בסיסיות בעבודת מחקר במדעי כדור הארץ (שיטות אנליטיות, ניתוח נתונים, מודלינג במדעי כדה”א, GIS ועוד), כמו גם קורסי העשרה בתחומים השונים. דגש מיוחד יושם על לימודי הים, ובפרט הים התיכון, העומד בשנים האחרונות במוקד הסערה.

למסלול יתקבלו סטודנטים בוגרי מדעי הטבע והמדעים המדוייקים. סטודנטים בוגרי חוגים במדעי האדם והחברה יתבקשו ללמוד קורסי השלמה במדעים.

לדף מידע לחץ כאן