חדשות המחקר

 הכירו את גל רוזנברג, בן 31, סטודנט לתואר שני במחלקה לגיאוגרפיה וסביבה בתוכנית מדעי כדור הארץ וסביבה.

גל משיב על השאלון שלנו:

בחרתי ללמוד את התחום הזה כי
אחרי שסיימתי תואר ראשון בגיאוגרפיה ועשיתי הפסקה קצרה, החלטתי שזה התחום שבו אני רוצה להמשיך ולהעמיק. התחום המחקרי שמעניין אותי קשור בטכנולוגיה מתקדמת, בבחינת תופעות המתרחשות בקנה מידה רחב ובאופן שבו ניתן לרתום זאת לטובת הסביבה שלנו. היום אני מתמקד בתפוצת עשבים במערכות חקלאיות. המחקר הזה נעשה בשיתוף עם המעבדה לאפידמיולוגיה מרחבית בראשותה של ד"ר ליאור בלנק ממכון וולקני, ופרופ' ישי וינשטיין, ראש המסלול למדעי כדוה"א וסביבה בבר-אילן.

הדבר שאני הכי נהנה ממנו בלימודים
הסיורים. אין דבר יותר מלמד בעיניי מלצאת לשטח עם מרצה בעל ידע נרחב. לימוד תאורטי הוא דבר חשוב, אבל לא פחות מכך - לראות את הדברים ממקור ראשון. מבחינה לימודית, כמה ימי לימוד בשטח, שבהם חווים את המתרחש בחוץ, שווי ערך לסמסטר שלם בכיתה ויותר מכך. גם בפן האישי זאת חוויה, ומקומות שהלכתי בהם בעבר בצורה עצמאית קיבלו משמעות נוספת.

מה התוכניות שלך לעתיד?
אני נהנה מאוד מתחום המחקר שאני עוסק בו וייתכן שאמשיך להעמיק בו.

מה תיקח אתך לדרך אחרי הלימודים?
את דרך ההסתכלות ממספר נקודות מבט וחשיבותן של פתיחות ויצירתיות. הרבה פעמים במחקר הדרך ידועה ואת התוצאות ניתן לשער. דווקא כשהתוצאה הצפויה אינה מתקבלת, אפשר לצלול עמוק יותר ולגלות דברים מעניינים הרבה יותר מהתוצאה המובנת מאליה.

רוצים לדעת עוד על מסלולי הלימוד במחלקה לגיאוגרפיה וסביבה? היכנסו https://barilan360.info/geography-environment/

הפשרת הקרחונים הפכה מזמן לסמל ההתחממות הגלובלית. מחקר פורץ דרך של חוקרים ישראלים מספק לראשונה עדות ישירה לכך שבצפון הקר של כדור הארץ לא רק הקרחונים מפשירים, אלא גם הקרקע

לכתבה המלאה לחץ כאן

אולפן תכנון השנה חושף את הסטודנטים לאופיו הרב תחומי והאינטגרטיבי של תהליך התכנון באמצעות GeoDesign. בהנחיית ד"ר שלומית פלינט, ותוך עבודה ישירה מול פרופ' שטייניץ במרכז בהרווארד וד"ר בלאל במעבדה בדבלין, האולפן מתמקד בתכנון שכונות מגורים על היבטיו הרבים והקשר בין היבטים אלה.

בסיומו של האולפן יהיו הסטודנטים מסוגלים להבין את תהליכי התכנון על מרכיביהם השונים, להשתתף השתתפות פעילה בצוותי תכנון ולהובילם. כמו כן ידעו להבין ולהעריך עבודתם של משתתפים אחרים, המיצגים מגוון רחב של מקצועות בתהליך התכנון ולהתמודד עם האילוצים שמקורם באופיו המורכב של התהליך.  האולפן עוסק בנושאים שונים ובהם תהליך התכנון, היבטים דמוגרפיים, רקע סטטוטורי, מערך עירוני, פרוגרמה, עקרונות עיצוב וקונספט תכנוני. ההתמקדות הפרקטית היא בקונספט, הניתוח, המפרט עיצובי, שיתוף והשתתפות התושבים ומקבלי ההחלטות, עיצוב, סימולציה והערכה לפי GeoDesign.   

בימים 23.4-22.4 ביקרה במחלקה קבוצה של חברי סגל וסטודנטים מהמחלקה לגאוגרפיה באוניברסיטת קלייפדה (Klaipeda University) אשר בעיר קלייפדה (ממל הוא השם שאומץ על ידי האוכלוסייה היהודית שחיה בה בעבר) שבליטא.

האורחים בקרו במחלקה לגאוגרפיה וסביבה, האזינו להרצאה של פרופסור מיכאל סופר על התמורות במרחב הכפרי וכמו כן בקרו בשתי מעבדות. במעבדה לגאומורפולגיה וקרקע בה האזינו להסברים של ד"ר יורם בנימיני על אופי הפעילות והמחקר. במעבדה לאיזוטופים רדיואקטיביים קיבלו סקירה מהדוקטורנט רונן אלקלעי על היבטים שונים של הפעילות המחקרית במימי הים-התיכון.

 

ביום השני לביקורם הם ערכו סיור עם פרופסור מיכאל סופר מאזור גן החשמל בתל-אביב ועד לתצפית בגבעת יפו העתיקה. המסע חלף על פני שכונת המרכז המסחרי הבולט בהתמחות הענפית ברמת הרחוב, שכונת פלורנטין המשתנה, המושבה האמריקאית, רחובות יפו המובילים לכיכר השעון ושוק הפשפשים. ביטוי לביקור במחלקה ולסיור מופיע בצילומים השונים.

אנו שמחים להודיע על יציאתו לאור של ספר חדש, פרי עטו של פרופ' יוסי כץ מהמחלקה לגאוגרפיה וסביבה באוניברסיטת בר-אילן.

שם הספר:

 "The land shall not be sold in perpetuity: The Juwish fund and the history of the ownership of land in israel"

 

Summary: The State of Israel is the only Western state where the majority of lands are still owned by the State and by a public body related to it (The Jewish National Fund). At the root lies the divine command stating that the Land of Israel belongs to God and therefore should not be traded in perpetuity (Leviticus 25). This principle has been applied to almost all of the State lands, and was established in a Basic Law. Since the 1980s there were many pressures in Israel to privatize at least part of the State’s and JNF’s lands, due to the general privatization process of Israel’s economy, the deepening globalization process, and the transformation of Israel to an individualistic society. However, only a small portion of the lands were privatized, constituting 4% of the area of Israel. The book is based wholly on primary sources. It describes and analyzes the history of the ideological, social and legal processes that took place and their development since the beginning of the 20th century until today– processes that brought about the unique phenomenon of the State of Israel as an advanced capitalistic state whose lands are mostly state-owned.

 

 

 

 

ערב העיון הראשון של SCORAI (Sustainable Consumption Research and Action Initiative) התקיים ביום חמישי 17.12.2015 באוניברסיטת בר אילן. את הערב ארגנו מרכזות רשת SCORAI ישראל ד"ר אורית רותם (המחלקה לגאוגרפיה וסביבה , אוניברסיטת בר אילן) וד"ר טלי כץ-גירו (המחלקה לסוציולוגיה, אוניברסיטת חיפה). 
ערב העיון הראשון עסק בחברת הצריכה והקיימות בישראל. ערב זה נערך מתוך ההכרה שיש לבחון את השפעות הצריכה, כמו גם הייצור, על הסביבה, הולכת ומעמיקה. זאת מתוך ההבנה שהצריכה משולבת באופן הדוק, ויש שיגידו הדוק מדי עם הכלכלה. בנוסף, אנו עדים לכך, שתרבות הצריכה הפכה להיות תופעה שהיא חלק מההבניה החברתית, ועל כן המחקר והעיסוק בתחום זה הופך להיות מורכב ביותר. 
רשת SCORAI שמה לעצמה כמטרה ליצור פורום שיאפשר לחוקרים ואנשי שטח לדון ולהעלות לשיח הציבורי את מורכבות ההשפעות של חברת הצריכה, לבחון את המניעים כמו גם את האלטרנטיבות לכלכלת הצריכה בחברות השפע.

כמיטב המסורת, אנו שמחים להודיע על יציאתו לאור של עלון המחלקה לגאוגרפיה וסביבה מס' 4.
תודה רבה לכל מי ששלח חומרים אקדמיים ו/או עזר בהכנת העלון ותודה מיוחדת לעדי פז על עבודתו בתחום עריכת העלון.
הנכם מוזמנים לקרוא את העלון ולהתרשם מהעשייה המחקרית המרשימה הנעשית במחלקה.

לגישה אלקטרונית לעלון - לחצו כאן

מצ"ב קישור לכתבה על מחקרה העדכני של ד"ר אורית רותם מתוך הכרך החדש של המגזין BIU Today שיצא בחודש אפריל 2015 ומופץ לתורמי האוניברסיטה.

 

/files/geoenv/shared/tmvnh_khdshh_1.pdf

זהו ספר ראשון רחב היקף ומפורט ביותר, המתאר ומנתח את אקלימה של ישראל על היבטיו השונים. 
חלקו הראשון של הספר הוא עיוני בעיקרו ועוסק ברשת התחנות המטאורולוגיות והאקלימיות ובתולדות המחקר האקלימי, בניתוח אקלים ישראל לפי עונות השנה ובדיון על המשתנים האקלימים והתפלגותם העתית והמרחבית.
חלקו השני של הספר עוסק בקלימטולוגיה היישומית, החל בחיזוי אקלימי והגברת משקעים וכלה בניטור איכות האוויר והיבטים שונים בתכנון.

הספר מיועד לקהל קוראים מגוון: לסטודנטים לגאוגרפיה ולמדעי כדור הארץ (כולל מטאורולוגיה וקלימטולוגיה), לסטודנטים לחקלאות וארכיטקטורה, וכן לתלמידי בתי הספר התיכוניים המתמחים בגאוגרפיה, לחוקרים בתחום האקלים ומדעי האטמוספירה, בתחומים הגובלים במדעי הטבע ובהנדסה ובתחומים הקשורים לחקר ארץ ישראל. זהו ספר חובה בספריתם של חקלאים, מורי דרך, חובבי טבע וידיעת הארץ.

הספר כולל כ-80- לוחות, כ-150- איורים, תמונות ומפות וכן מילון מונחים ושלושה מפתחות
(נושאים, מחברים, גאוגרפי). 

הספר ראה אור בשיתוף עם הוצאת מאגנס

חצר הקיבוץ - ערכים ונכסים 

מה יוצר שייכות וקרבה למרחב שבו חיה קהילה? כיצד מתרחש הקשר ואיזה פריטים משתתפים בו? ספר זה בא לבחון קבוצה של פריטים במרחב הקיבוצי המעצבים את הקשר למקום בקהילה המצויה בתהליכי שינוי פיזי, חברתי, כלכלי ואידיאולוגי. מדובר בנכסי מורשת תרבות פיזיים, כגון מועדון, שטח פתוח ושמורה מתוחמת, שדרת עצים וגן מעוצב, יצירת אמנות, נכס היסטורי, ובלשון חברי קיבוץ: ‘חצר הקיבוץ‘. הרצון לדון בנכסי מורשת התרבות של החברה הקיבוצית נובע מן ההכרה שלנכסים אלה פוטנציאל להקל על השינוי בחברה הקיבוצית ובאמצעות טיפוחם לקדם את מעורבות הקהילה על כל קבוצותיה וגווניה. כדי לבסס גישה זו, נערך בשנים 2007 - 2009 מחקר רחב בעשרים קיבוצים, פרוסים במרחבי הארץ, בצפון, במרכז ובדרום. ספר זה מציג את תוצאות המחקר, אך לא מסתפק בכך. הוא מוגש לחברה הקיבוצית לחיזוק חוסנה ולעודדה להתייחס לנכסים אלה בתכניות המקדמות את פיתוחו של הקיבוץ המתחדש

זהו ספר ראשון בסדרה על אדריכלות ותכנון בקהילה הקיבוצית.

הספר חושף בפני הקוראים את צפונותיו של חבל ארץ המצוי במרכז המדינה, ולכאורה גלוי ומוכר לכול. אולם גם בשרון רבות הפינות הנעלמות: מבני אחוזה , גנים מעוצבים, בארות , מתקני ביטחון, חוות, שדרות ברושים עתיקים, שערים מחלידים, חורשות אלונים ושמורות טבע, שאליהן נקשרו דמויות ואירועים מרכזיים בתולדות העם והארץ. כל עוד כוסה השרון במטעי פרדסים נחבאו כל אלו, אך בשלהי שנות השמונים של המאה העשרים החלה עקירת הפרדסים, אתרים רבים נחשפו, ומכבש הפיתוח איים על השרידים ההיסטוריים ועל הנופים הייחודיים. 
ספר זה מפענח את חידת השרון ואתריו, ומזמין קוראים ומסיירים לטייל בשרון, ברגל, ברכב או באופניים, להתענג על נופיו ולהכירם באמצעות הסיפורים, המפות, התרשימים והתצלומים המרהיבים. למטייל ולחוקר 
מוצעים בספר אחד עשר שערים, ובכל שער מסלולים הבנויים על פי נושאים. כל אלו יוצרים יחדיו את הפסיפס ההיסטורי, היישובי והנופי הצבעוני כל כך של השרון.

ספר זה מהווה המשך לספר באמונתם יחיו: המושבות ההוטריות בצפון אמריקה 1874-2006 שיצא לאור ב- 2007. הספר הנוכחי מתמקד בבחינת חיי היום יום, מעמדן, מקומן ותפקידן של הנשים בקומונות ההוטריות ובתמורות שחלו בכל אלו בהקשרן של הנשים. הספר עומד על המפגש בין מגדר, דת וחיים קומונאליים בקהילה השיתופית-שוויונית הגדולה ביותר כיום בעולם המערבי. חלקו התיעודי  של הספר הנו יומן מסע בקומונות ב- 2011 ובו בין הייתר על התמורות שחלות בקומונות בכלל בשנים האחרונות